Indyki - rośnie apetyt wśród konsumentów

iNFORMACYJNY SERWiS GOSPODARCZY

 

Galeria dnia

 

 

  O NAS

 

Galeria dnia

 

 

 

 

 

 

Galeria dnia

 

NASi PARTNERZY

Gwarancje ubezpieczeniowe Adler Brokers

 

Podróże do Rosji

 

 

 

 

Galeria dnia

 

zaktualizowano 2007-11-07           UKR   |    PL

  SERWiS   ARCHiWUM  |  KURSY WALUT  |  BANK OFERT 

Indyki - rośnie apetyt wśród konsumentów

dostęp bezpłatny

 

Ostatnie dane statystyczne świadczą, że wzrasta produkcja i spożycie mięsa indyczego na Ukrainie.

W 2005 roku wyprodukowano go, według jednych źródeł 2-2,5 tys. ton, według innych - 5 tys. ton. Jest to blisko 100-krotnie więcej niż w roku największej zapaści, czyli 2000, kiedy produkcja mięsa indyczego była na poziomie 20 ton rocznie.

Obecnie mimo znaczącej zwyżki produkcja nie osiągnęła jeszcze wskaźników z czasów największego boomu w tym zakresie, tj. z przełomu 1989/90 - 10 tys. ton. Dla porównania roczna produkcja jednego z polskich zakładów mięsnych specjalizujących się w tej branży - "Indykpol", wynosi ponad 70 tys. ton.

Kultura spożycia mięsa na Ukrainie dopiero się kształtuje, takiego zdania jest dyrektor ds. marketingu fermy rozrodowej "Browarskij" Serhij Siazen. Jej podstawą będzie rozwój dystrybucji w dużych miastach.

Mięso indycze na ukraińskim rynku jest o 30-40% droższe od kurzego. Ale jego sprzedaż rośnie dzięki podnoszącemu się poziomowi zamożności społeczeństwa. Zdecydowanie większym popytem cieszy się mięso przetworzone niż surowe, mówi Serhij Siazen. Ale dzisiaj tylko niektóre kombinaty mięsne dysponują liniami technologicznymi do przetwórstwa indyków.

Również problem jest z produkcją piskląt. W inkubacji jaj indyczych specjalizuje się na Ukrainie tylko jedno przedsiębiorstwo z obwodu Donieckiego. Reszta jest kupowana za granicą - w Polsce lub Niemczech.

Dzisiaj pogłowie indyków jest skoncentrowane głównie w 8 obwodach: Donieckim, Iwano-Frankowskim, Kijowskim, Roweńskim, Charkowskim, Czerniowieckim, Dniepropietrowskim i Chersońskim. Według danych za 2005 rok 31% z łącznej liczby hodowanych indyków znajdowało się w obwodzie Charkowskim, 22% - w Kijowskim, a 15% - w Donieckim.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą w ukraińskim wydaniu Farmera to prosimy o kontakt.

Więcej o czasopiśmie "Farmer"


2007-06-08 ŹRÓDŁO: Farmer, wydanie ukraińskie, Nr 2/2007

©UKRAiNA.net.pl

DO GÓRY   |  ARCHiWUM