Kartoflany paradoks

iNFORMACYJNY SERWiS GOSPODARCZY

 

Galeria dnia

 

 

  O NAS

 

Galeria dnia

 

 

 

 

 

 

Galeria dnia

 

NASi PARTNERZY

Gwarancje ubezpieczeniowe Adler Brokers

 

Andersen & Wagner Cyprus Ltd.

 

Dom Maklerski W Investments

 

Podróże do Rosji

 

 

 

 

Galeria dnia

 

zaktualizowano 2007-11-07           UKR   |    PL

  SERWiS   ARCHiWUM  |  KURSY WALUT  |  BANK OFERT 

Kartoflany paradoks

dostęp bezpłatny

 

Ukraina z jednej strony jest największym producentem ziemniaków w Europie, a z drugiej większość ukraińskich supermaketów sprzedaje importowane produkty ziemniaczane.

U naszego wschodniego sąsiada ziemniaczany rynek na potrzeby przemysłu przetwórczego jest dopiero w zalążkach. Większość produkowanych na Ukrainie ziemniaków nie odpowiada producentom pod względem: jakości, składu biochemicznego, porażeniem przez choroby, nie dotrzymaniem parametrów technologii uprawy i przechowywania. Dlatego też znaczna część kartofli jest importowana z Polski oraz innych krajów.

Jedynie nieliczne firmy działające na Ukrainie zdołały zapewnić sobie bazę surowcową. Należą do nich m.in. "Kraft Foods", "IAC Ltd." (obwód Czernihowski), "Chips&Go" (Dniepropietrowsk), "Zirka Podilla" (obwód Chmielnicki). Ale jak twierdzą eksperci, tylko "Kraft Foods" stworzył wokół siebie zaplecze surowcowe zdolne w pełni zapewnić mu potrzeby produkcyjne.

Dużą niszę na rynku ukraińskim stanowi przetwórstwo na chipsy i frytki. Jednak nie ma na nim potentatów produkujących frytki. Z bardziej liczących się przedsiębiorstw w tym sektorze należy wymienić "Alpari" z Kijowa, "Kryżana Foods" z Żytomierza, "HAŁ Eurokontakt" ze Lwowa. Przez co ceny mrożonych frytek w supermarketach są dosyć wysokie 8-10 hrywni za kilogram (1,6-2 $).

Również sporą niszę stanowi uprawa ziemniaków przeznaczonych na produkcję krochmalu. Pomimo stałego wzrostu krajowej produkcji jej ilość nie zaspokaja potrzeb rynku. Praktycznie wszyscy przetwórcy cierpią na brak surowców.

Jeżeli jesteś zainteresowany reklamą w ukraińskim wydaniu Farmera to prosimy o kontakt.

Więcej o czasopiśmie "Farmer"


2007-05-14 ŹRÓDŁO: Farmer, wydanie ukraińskie, Nr 1/2007

©UKRAiNA.net.pl

DO GÓRY   |  ARCHiWUM